Ledíkovy stránky

Nevěř lidem, že se zachovají dobře. To, že se tak zachováš ty, ještě neznamená, že se tak chovají všichni. (By Kami)

Kecačka

Z diskuze...

Vítejte

Černý panter

Je to stažené z internetu,ale je to taková zajímavost ohledně mého oblíbeného zvířete:
Je "černý panter" samostatný druh?
   Černý panter byl dlouhou dobu považován za samostatný druh. Dnes víme, že je to melanická forma levharta nebo jaguára. Melanismem označujeme černohnědé až černé zbarvení srsti savce, které je způsobené zmnožením tmavých pigmentů. I u melanických jedinců můžeme v srsti vysledovat náznaky typických skvrn, zvláště při dopadu světla z určitého směru. Jasným důkazem, že se nejedná o zvláštní druh nebo poddruh je fakt, že samice může mít ve svém vrhu jak běžně zbarvená mláďata, tak i černá.

   Kočkovité šelmy jsou reprezentovány druhy s velmi výraznými mimikry (pruhy maskují tygra v porostu vegetace, skvrny geparda, levharta a jaguára zase imitují hru světla a stínů v lese nebo v savaně.
   Černý panter byl dlouhou dobu často považován za samostatný druh, dnes víme, že je to melanická forma levharta či jaguára. Někdy genetické mutace způsobí posun ve zbarvení i vzoru. Při určitém světle je původní vzor levhartí srsti jasně patrný - černé skvrny jsou však, místo na žlutém, na černém podkladě. Černé formy jsou běžné v Indii, v Africe jsou tyto případy vzácné.
   Levhart skvrnitý vytváří v rámci areálu druhu 22 poddruhů, které se nápadně liší. Avšak žádný z nich není tmavě zbarvený. Tmavé zbarvení se ale může vyskytnout u kteréhokoliv z podruhů levharta. Další zvláštností je, že v jednom vrhu může levhartice porodit jak normálně, tak i tmavě zbarvená koťata. Jde tedy o barevnou odchylku, tzv. melanickou formu. Melanismem označujeme černohnědé až černé zbarvení srsti savce, které je způsobené zmnožením tmavých pigmentů v jeho srsti. I u melanických jedinců však můžeme v srsti vysledovat náznaky typických skvrn.
   Ve vlhkých tropických oblastech (např. Malajsie, Jáva) se setkáváme s melanickými formami levhartů mnohem častěji, naopak v jiných oblastech (stepi, polopouště) se tyto barevné odchylky téměř nevyskytují. Může to být dáno geneticky (u levhartů skvrnitých se setkáváme s tmavým zbarvením mnohem častěji než u jiných šelem), ale také se zde může uplatňovat tzv. Glogerovo pravidlo, které říká, že v čím více vlhké a teplé oblasti savci žijí, tím mají tmavší srst.
   Případy melanismu se v menší míře vyskytují i u levharta obláčkového (Pardofelis nebulosa), pumy (Puma concolor) a jaguára (Panthera onca). Jejich mláďata jsou po narození tmavě zbarvená, většina z nich ale ve věku 6 měsíců získává zbarvení svých rodičů

Žádné komentáře
 
Ninja! What Naruto Character Are You?
What Naruto Character Are You?
Hosted By theOtaku.com: Anime i'm in slytherin!
be sorted @ nimbo.net
You Are An Exclamation Point
You are a bundle of... well, something.
You're often a bundle of joy, passion, or drama.

You're loud, brash, and outgoing. If you think it, you say it.
Definitely not the quiet type, you really don't keep a lot to yourself.

You're lively and inspiring. People love to be around your energy.
(But they do secretly worry that you'll spill their secrets without even realizing it.)

You excel in: Public speaking

You get along best with: the Dash


Take the Role-Playing Stereotype quiz.


Take the Magic: The Gathering 'What Color Are You?' Quiz.

www.wowsignature.com Obrázky a Animace pro Lide.cz
Klikněte zde pro nejlepší obrázky, fotky, animace a glittery pro Lidé.cz